Aktivity

Cyklostezky

Ať už jste vášnivý cyklista nebo si jen občas dopřejete jízdu na ocelovém oři, máme pro Vás skvělou zprávu – v Harrachově najdete každý den mnoho příležitostí kam šlápnout do pedálů a to i s přeshraničním přesahem do nedalekého Polska (osada Orle, Gorzystow,…). Půjčovny horských kol v místě.

Golfové hřiště

Úchvatné pohledy z jednoho z nejvýše položených greenů v České republice Vám mohou zpříjemnit snahu uhrát skvělý víkendový výsledek na místním 8-mi jamkovém hřišti.

Správce hřiště a aktivní hráč golfu pan Zdenek Moravec je vždy připraven glosovat Vaše případné úspěchy.

Tenisové kurty

4 udržované antukové kurty pod otevřeným nebem a v blízkosti koupaliště mají své kouzlo. Přijďte a dokažte, jaké jsou Vaše údery. 

Ještě donedávna by Vás na konci zápasu čekala pochvala od místního 92 letého nestora a strážce kurtů Oldy Nentvicha, čest jeho památce. Dnes Vám za něho držíme pěsti my.

Single track / Bikepark

Milovníci „celopér“ jistě ocení možnost sjet si nedalekou sjezdovku v Horních Domkách v Rokytnici nad Jizerou na tratích v několika úrovních. Jména tvůrců tratí Michal Mároši a Michal Týda Martínek netřeba představovat…


Další možnosti jsou v nedalekém Polsku 21,8km dlouhý singltrek Jakuszyce nebo singltrek v Novém Městě pod Smrkem.

Lanový MonkeyPark

V sousedství bobové dráhy je napůl v lese skrytý MonkeyPark, lanová dráha o celkové délce 403 metrů. S 29 překážkami je určen všem od 140 cm výšky.

Závěrečný skluz na laně o délce 117 metrů ve výšce několika metrů protíná bobovou dráhu. Zážitek vřele doporučujeme.

Bobová dráha

Přímo v Harrachově vás čeká skvělá jízda vyhřívaným nerezovým korytem na bobu pro 1-2 jezdce. 17 zatáček, sklon 6%-12% je příjemným zážitkem. 

Pokud jste předtím prošlapali při horských túrách své boty, vezměte je s sebou, unikátní strom Botovník má na svých větvích ještě nějaké to místo…

Sklářská huť a minipivovar

Sklárna a minipivovar Novosad má historii sahající do r. 1712. Roku 1993 byla sklárna zprivatizovaná a opět odtržená od skláren v Novém Boru. Dodnes své výrobky skláři ručně foukají a brousí. 

A jak se do sklárny můžete dostat? Jednoduše exkurzí přímo do provozu nebo můžete zavítat do Muzea skla, které je součástí areálu. Hladoví se pohodlně nasytí v restauraci a zároveň mohou ochutnat poctivé harrachovské pivo František nebo Čerťák. Kdo miluje speciality, měl by vyzkoušet 30 minutovou horkou pivní lázeň s následnou masáží.

Koupaliště

Když se povede počasí, je i v harrachovské areálu V Zákoutí hlava na hlavě. Voda je občas jako břitva, ale jste na horách a místní pohodová atmosféra se nedá s ničím zaměnit. 

Skočte si z prkna, zahrajte stolní tenis nebo si opečte špekáčky na ohni a zapijte je pivem. Tady zaručeně na starosti zapomenete. A když budete mít štěstí, trefíte se i do nějakého toho letního hudebního vystoupení, jako byl například v minulosti nářez od Laco Déczi&Celulla New York.

Pěší túry po horách

Fyzicky zdatní milovníci přírody zaručeně nestihnou projít vše, co stojí za shlédnutí. 

Jen namátkou uvádíme záchytné body Vašich případných cílů – Mumlavské vodopády, Vosecká bouda, pramen Labe, Labská bouda, Labský vodopád, Pančavský vodopád, Mohyla Hanče a Vrbaty, Dvoračky, Čertova hora, Památník zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou, rozhledna Štěpánka, Maják a rozhledna s muzeem Járy Cimrmana v Příchovicích, osada Jizerka, osada Orle, chata Gorzystow.

Procházky městem

Není potřeba polykat kilometry a počítat převýšení, Harrachov je lázeňské město a kombinace příjemných tichých zákoutí, lesních cestiček, laviček v parcích a posezení v příjemných hospůdkách nebo kulinářských zařízeních Vám bohatě zaplní několik dnů. 

Zkuste se nechat vyvést lanovkou na Čerťák, pokochat se výhledy na Ještěd či vzdálené kopce a ruku v ruce seběhnout sjezdovkou dolů …

Muzeum lyží

S neutuchajícím nadšením harrachovských bratrů Slavíků vzniklo r. 2017 na autobusovém nádraží unikátní Muzeum lyží, kde si lze projít nepřeberné množství exponátů z mnoha časových epoch z 18 zemí světa. Ve třech podlažích jsou zde zastoupeny různé zimní sporty, ale prim jednoznačně hraje ten, který je Harrachovu souzený – skoky na lyžích. 

Rodinná atmosféra a srdeční záležitost Vás doslova uhrane. Není to komerce, je to kus života několika generací a vzpomínky přímých účastníků i organizátorů řady závodů a pohárů od těch přátelských až po ty světové.

Muzeum hornické

Stojí na místě bývalého rudného dolu „Zdař Bůh“, který vydával pomocí těžké fyzické práce místních horníků nejvíce fluorit, baryt, galenit a křemen. 

Původní délka štol je 22 km, dnes si po nasazení přilby můžete projít úsek dlouhý 1000m a poznat tak Čertovu horu z jejích útrob. Návštěvníkům doporučujeme teplejší oblečení, prohlídka je cca 45 minut.

Místní expozice Krkonošského muzea Šindelka

Už samotná žulová budova stojí za pozornost. Po 130 let se v ní vyráběly dřevěné střešní šindele. 

Dnes je v ní muzeum, které Vám přibližuje 3 zásadní témata lesa – stromy, jejich růst, péči o les a následné zpracování dřeva jakožto průmyslového produktu. Dále mysliveckou expozici a vše okolo tohoto povolání a poslední expozice je zaměřena na lesní zvěř, krmení a péči o ni. Spočítáte, kolik je celkem v muzeu zvířecích exponátů? My jich napočítali 32.

Muzeum skla

Muzeum skla je součástí areálu harrachovské sklárny a obsahuje ucelenou sbírku harrachovského skla od počátků do současnosti.